Yaşamın her alanında karşımıza çıkan görsellik ve estetik artık ayrılmaz bir parçamız haline gelmiştir. Özgün tasarımlar, sanayinin gelişmesine yardımcı olurken, ortaya çıkan rekabet ortamında tüketici bilinçlenerek, daha seçici olmaya yönlendirilmektedir.

Tüketicilerin ürün tercihlerinde, marka ve fiyat gibi unsurların yanı sıra ürünlerin tasarımları da etkin bir rol almaktadır. Prestij ve markalaşma yolundaki çabaların önemli bir bölümünü ise, özgünlük ve kaliteyi beraberinde taşıyan ürünlerin dış görünüşleri oluşturmaktadır.

Tüketicinin bu talebi, üreticiyi yeni ve özgün tasarımlar oluşturmaya ve üretmeye sevk etmektedir.

Yeni ve özgün tasarımların ortaya çıkarılması ise, uzun soluklu ar-ge çalışmalarını ve bunları sağlayacak mali kaynağı ihtiyaç doğurmaktadır. Ortaya çıkan özgün tasarımların ise, içerisinde yer aldığı pazarda kendini koruyabilmesi ve rakiplerine karşı bir adım önde gidebilmesi için yasal koruma sürecini başlatması yani tasarım tescil başvurusu yapması önemli hale gelmiştir. Bu sayede, tescilli tasarımlar pazarda güvenle yer alacak, tüketiciye özgün kimliğini bir belge ile sunacaklardır.

1
Paatent.com Whatsapp iletişim sistemine hoşgeldiniz. Bu sistem üzerinden direkt iletişime geçebilirsiniz.